آداب و روشی از مذاکره

آداب و روشی از مذاکره

 در تعریف حال حاضربه فرآیند گفت‌وگو محور اطلاق می‌شود که روی یک موضوع خاص به منظور حل یک اختلاف یا رسیدن به منافع مشترک بین دو یا چند نفر یا گروه انجام می‌پذیرد. می تواند این مذاکره برد برد و یا برد باخت و یا باخت باخت باشد.

مفهوم مذاکره امروزه برای ما کاملاً مشخص است و شاید بارها این کار را درست یا غلط انجام داده باشیم، اما قطعاً نیاز است که یک تعریف دقیق از مذاکره بدانیم و

در هر مذاکره اشخاص تعامل بسیار بیشتری دارند اما در موارد دیگر تعامل بسیار کمتر و البته تأخیری‌تر بوده است.

در مذاکره شما باید خیلی حرفه‌ای رفتار کنید، زیرا مذاکرات عموماً برای گرفتن امتیاز هست و در مذاکره‌ای که شما تصمیم به شرکت در آن گرفته‌اید یا باید امتیاز بگیرید و یا باید امتیاز بدهید و حتما مذاکره‌ای دلچسب است که شما بتوانید بیشترین امتیازات را از طرف مقابل بگیرید و کمترین امتیازات را بدهید و در عین حال طرف مقابل را نیز مایل به ادامه همکاری نگه دارد.

در روش‌های فنون مذاکره شما می‌آموزید که چه لباسهای بپوشید، چه نوع کفشی به پا داشته باشید و چطور یک جلسه را شروع کنید، پی بگیرید و به انتها برسانید، پیشنهادات خود را به چه صورت بیان کنید و در مقابل پیشنهادات طرف مذاکره کننده چه واکنشی بروز دهید و چطور در دام های مذاکره گرفتار نشوید و با قدرت در جهت اهداف خود و یا سازمانتان مذاکره نماید.

هر فردی قطعاً در زندگی خود نیاز دارد آداب مذاکره رابداند و باید حداقل‌های مذاکره را به خوبی بشناسد و بتواند از آن استفاده کند تا بتواند نسبت به افراد هم رده خود موفقیت‌ها و شرایط بهتری را کسب کند و از شرایط نیز بهترین استفاده را ببرد.

اگر فکر می‌کنید که شما در زندگی و یا محیط کارتان زیاد درگیر مذاکره نیستید و نیازی به آموزش آن ندارید پیشنهاد دارم شرایط زیرا را مطالعه کنید و ببینید که آیا در این شرایط دچار نشده‌اید و یا نخواهید شد؟

۱- شاید تصمیم گرفته اید از کارتان استعفا دهید یا متوجه شده اید کارفرمایتان دنبال بهانه برای اخراج شما است و بخواهید خود را از این شرایط خارج نمایید.

۲- ترم آخر در دانشگاه اگر نمره یکی از درس هایتان کم باشد و نیاز داشته باشید با استادتان صحبت و یا مذاکره کنید.

۳- در جلسه خواستگاری بخواهید نیازها یا خواسته‌های خود را مطرح کنید.
۴- یک پرسنل توانمند شما می‌خواهد از مجموعه کاری شما جدا شود اما او را به علت توانایی هایش نیاز دارید و نمی خواهید به هیچ عنوان او را از دست بدهید چون با جدایی این پرسنل، جایگزین مناسبی برای ایشان در نظر ندارید.

۵- شرکتی که در آن فعالیت می‌کنید، از شما می خواهد برای عقد قرارداد بسیار مهم با شرکت و یا سازمانی وارد مذاکره شوید و این اعتماد را به شما دارد که دست پر از این مذاکره برمی گردید.( سطح توقع سازمانتان از شما بالاست)

۶- برای افزایش حقوق تان دنبال راه کار مناسب هستید و نمی دانید از چه طریق مطرح نماید.

یکی از اجزای مذاکره

قصد دارم یکی از بدیهی‌ترین تکنیک‌های مذاکره به نام استراتژی کالباسی را با شما مطرح کنم.

استراتژی کالباسی

در استراتژی کالباسی، عینا از مکانیزم کالباس استفاده می‌شود! کالباس را به اندازهای کوچک لایه لایه می کنند و از این طریق برای مصرف آماده می شود و یعنی افراد به جای این که یک قطعه کالباس بزرگ که بسیار بدمزه و دوست نداشتنی است را به فردی ارائه کنند، به لایه‌های نازک و البته خوشمزه تقسیم می‌کنند اما در نهایت همان قطعه بزرگ کالباس را به او می‌دهند.

برای مثال شما به جای این که بگویید ۹۰۰میلیون تومان هزینه راه اندازی یک هایپر مارکت است، اول بگویید که ۱۰۰ میلیون هزینه اجاره ساختمان، ۳۰۰ میلیون تجهیزات،۴۰۰میلیون کالا و….

این روش در حقیقت باعث ایجاد یک خطای ذهنی ساده می‌شود تا ما یک موضوع را خیلی بزرگ نبینیم.

در این مقاله قصد داشتیم اشاره ای به آداب مذاکره داشته باشیم!

امیدوارم همیشه در مذاکره‌های خود موفق باشید.

 

من جلیل رسولی، نویسنده و مدرس مهارت‌های تشریفات،‌پذیرایی و آداب معاشرت هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی را در این زمینه با شما به اشتراک بگذارم.

 

پیشنهاد عالی

در پایان به شما پیشنهاد می‌کنم اگر در دوره رایگان آموزش مهارت‌های تشریفات، ‌پذیرایی و آداب معاشرت شرکت نکرده‌اید همین الان ثبت نام را انجام دهید.

افراد با اتیکت در همه جا دارای اعتبار و شخصیت مثال زدنی هستند. جلیل رسولی رد کردن